in Foreign Environments

Haksız bir gerçektir ki bazıları kilovulayı diğerlerinden daha hızlı yakıyor. Egzersiz fizyologu ve motivasyon antrenörü Mark McKeon, yavaş metabolizma sizi geri alıyorsa, bunu değiştirebilirsiniz, diyor.

“Genetik, bazal metabolizma hızında, dinlenme sırasındaki enerjimizin en önemli faktörüdür ve bu konuda yapabileceğimiz başka bir şey yoktur” diyor. “Fakat kas inşa etmek, aktif kalmak ve yediğiniz gıdaların kalitesini arttırmak metabolizmayı arttırıyor”.

metabolizma

Belki de bir numaralı strateji kas kütlenizi arttırmaktır. McCeon, “Kas, istirahat halindeyken kilojoule yakıyor; yağ yapmıyor; kas, yağ hücrelerinden metabolik olarak sekiz kat fazla talep ediyor; bu nedenle yalın fakat kaslı insanlar ağırlık vermeden bir şey yiyebiliyor” diyor McKeon.

Sydney merkezli egzersiz fizyologu ve kişisel antrenörü Carl Matthews, “Kaslı insanların metabolizması öfkeli bir cehennem gibidir” diyor.

raspberry ketones

Ortalama olarak, metabolizmamızın her on yılda yüzde iki oranında düştüğünü ancak daha fazla kas inşa etmenin, sürünen kilo alımı ile mücadele edeceğini söyledi.

“Ancak değerlendirilmeli ve vücudunuzu dinlemelisiniz” diyor. “Eksik veya stres altındaysanız, sindirim ve metabolizmanızın daha verimli çalışmasına yardımcı olmak için düzenli sekiz saatlik uyku bloklarına ya da bir yoga sınıfına ihtiyacınız olabilir.”

wiki

İlginçtir, Yale Üniversitesi araştırmacılar tarafından yapılan 2000 yılındaki bir araştırmada, strese karşı savunmasız olan aşırı kilolu kadınların aşırı abdominal yağa sahip olma olasılığının daha yüksek olduğu bulundu.